Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on Nis 23, 2013 / Aşk | 0 comments

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Düş Kırıklığı İle Kurulan Tepki İlişkileri

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Düş Kırıklığı İle Kurulan Tepki İlişkileri

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Düş Kırıklığı İle Kurulan Tepki İlişkileri

“Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak/Paspas Sendromundan Uzak Durmak” adlı yazımız, “Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Ayrılık Sonrası Yapılan Hatalar” yazısının devamı olarak okunabilir.

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak için, dikkatli ve sakin olmanız gerekir.

Meditasyon okullarında, “Siz değişirseniz, dünya değişir” diye öğretilir.

Ayrılıkların nedenleri parasal, maddi olabildiği gibi, psikolojik, manevidir de. İnsanlar sevgililerini kontrol etmeğe çalıştıkça, ilişkiye zarar verirler.

Sevgilinizin davranışlarını siz belirleyemezsiniz, fakat kendi tepkilerinizi belirleyebilirsiniz. ‘Eski Sevgili’nizi değiştiremezsiniz, fakat kendinizi değiştirebilirsiniz, tepkilerinizi değiştirebilirisiniz. Olaylara bakış açınızı ve olayları yorumlayışınızı değiştirebilirsiniz. İçimizde oluşan negatif duygular ve negatif düşünceler, kendi yorumlarımızdan, olayları algılayış biçimimizden kaynaklanmaktadır. Herbirimizin Gerçeklik Haritası farklıdır.

eski sevgili 4Düş Kırıklığı İle Kurulan Tepki İlişkileri ve Hatalar

Panik Yapmak: Ayrılık sonrası dönemde kendimizi üzgün, gergin ve kızgın hissederiz. İçimiz yanar. Kafamız karmakarışık düşünceler ile dolar. Olayları yanlış yorumlamağa başlarız. Algı Filitrelerimiz, Gerçeklik Haritamızı daha da daraltır. Doğru karar veremeyecek bir durum’a geliriz.

Ayrılık sonrasında siz Aşk Acısı ile dolu iken, eski sevgiliniz başka biriyle görüşmeğe başladığında, bu sizi darmadağın edebilir. Yalnızlık ve Depresyon kapınızı çalabilir. Kafanız daha da karışabilir. Size, eski sevgiliniz bu yeni ilişkisinde çok daha mutlu olacakmış gibi gelebilir.

Böyle bir durumda panik yapmayın. Uzun süren ilişkiler bittiğinde, bu tür yeni ilişkilerin yaşanışı, karşı tarafın birdenbire kendini boşlukta ve yalnız hissedişinden dolayı normaldir. Ama iyi haber şudur: Ayrılığın yarattığı düş kırıklığından sonraki tepkiler ile oluşan bu tür ilişkiler fazla uzun sürmez. Çoğu pişmanlıkla sonuçlanır.

“Düş Kırıklığı İle Kurulan Tepki İlişkileri”, ne kadar hızlı ilerlerse, o kadar çabuk biter. İnsanlar çok geçmeden hayatlarındaki bu yeni kişinin kendileri için doğru biri olmadığını ve sadece ihtiyaç duydukları yakınlığı karşılamak için yaşanmış ilişkiler olduğunu fark eder.

Bu yüzden eski sevgiliniz başka biriyle görüşmeğe başladığında, yapmak gereken tek şey, sakin olmaktır. ‘Eski Sevgili’nize hata yaptığını söyleyerek yeni ilişkisine tepki göstermeğe kalkmayın. Çünkü sizin söylediğinizin tersini yapacaktır. Bunun yerine, kayıtsız kalır ve ilgisiz davranırsanız ve kendi hayatınıza odaklanırsanız, kendi kariyerinize, kendi zevklerinize odaklanırsanız, bu eski sevgilinizin bir an durup düşünüşüne sebep olacaktır. Böylece Eski Sevgili‘nizin bu yeni ilişkisi, düş kırıklığından sonra oluşan her tepki ilişkisi gibi sona erecektir. Bu yüzden ne olursa olsun “Panik yapmayın”.

eski-sevgili-yeniden-kazanmak

Paspas Sendromu: Sevgilinizi memnun etmek için kendi mutluluğunuzu feda etmek, Paspas Sendromu’dur. ‘Eski Sevgili’niz ile yeniden bir araya gelmek için kendi arzu ve ihtiyaçlarınız ile ilgili hiçbir talepte bulunmadan, sevgilinizin sizden yapmanızı istediği her şeyi kabul edişinizdir.

Eğer onunla telefonda konuşurken, kendinizi “Lütfen beni terkedip gitme, senin için her şeyi yaparım” türünden sözler sarf ederken buluyorsanız, siz de bir tür Paspas Sendromu yaşıyorsunuz demektir. Bu tür konuşmalar karşı tarafta itici bir etki yaratmaktadır. Kendi fikirlerini, görüşlerini, duygularını, arzularını ve ihtiyaçlarını ifade etmeyen ya da dile getirmeyen bir insanı kimse çekici bulmaz. Bu yüzden kimsenin ayakları altında paspas olmayın. Eski Sevgilinizi Yeniden Kazanmak için yanlış bir yola girmeyin. Bu şekilde ‘Eski Sevgili’nizi geri kazansanız bile ilişkiniz mutsuz bir ilişki olacak ve muhtemelen de uzun sürmeyecektir.

Sarhoşken Telefon İle Arayıp Konuşmağa Çalışmak: Sarhoşken telefon ile arayıp konuşmağa çalışmak da, çok sık yapılan hatalardan biridir. ‘Eski Sevgili’niz ile bir araya gelmek şansınızı baltalar. İnsanlar biraz iyi zaman geçirip ayrılıklarını unutmak için dışarıya çıkarlar. Birkaç kadeh içtikten sonra, eski sevgililerini arayıp sarhoş sarhoş kendilerini aptal durumuna düşürürler. Bu duruma düşmekten kaçının.

Yukarıda bahsedilen hatalar, çok basit görünse de, eski sevgilinizi yeniden kazanmak için şansınızı azaltmaktadır. Bu yüzden bu hatalardan kaçının. Yukarıda önerilen tavsiyeler, sizin sezgilerinize zıt gibi gelebilir. Ancak bu tavsiyeler, gündelik hayatınızda işinize gerçekten yarayacaktır.

“Ben yukarıdaki hataları yaptım mı?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Yapmış olsanız bile, endişelenmek için bir sebep yok. Bunlar sık sık yapılan hatalardır. Geç kalmış sayılmazsınız. Eski Sevgilinizi Yeniden Kazanmak için hâlâ iyi bir şansa sahip olduğunuza inanın. Bundan sonra yapmak zorunda olduğunuz, bu hatalara yeniden düşmemektir.

Beden Dili ve Yaşam Koçluğu Eğitmeni Ahmet Y. Özbilen ile Meditasyon ve NLP Eğitmeni Cengiz Erengil’in hazırladığı “Sözel Olmayan İletişim/Beden Dili”, “Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak” ve “Aşk Acısından Kurtulmak/Duygusal Yaraları İyileştirmek” adlı e-kitaplar, bu durumdaki genç kızların sorularını yanıtlamakta ve onlara daha kaliteli ilişkiler kurabilmek için, kendilerini nasıl güçlendirebileceklerinin yollarını öğretmektedirler.ask-acisindan-kurtulmak-kitabi

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =