Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on May 31, 2013 / Aşk | 0 comments

Aşk Acısından Kurtulmak ve Negatif Duygular

Aşk Acısından Kurtulmak ve Negatif Duygular

Aşk Acısından Kurtulmak ve Negatif Duygular

Bazen ciddi bir ilişkinin ardından ayrılık gelir. Birbirini seven insanlar boşanır. Aşk Acısından Kurtulmak kolay değildir. Çoğu kez neden olduğunu bile anlamadan, kadının hayatında da erkeğin hayatında da çok yıkıcı etkiler oluşabilir. Aşk Acısı’nın ya da Ayrılık Acısı’nın, ‘negatif duygular’ın etkilerinin bir kısmı travma olarak adlandırılır.

Bazen insanlar travmaya dönüşmüş duygusal yaralarını iyileştirmeği başaramaz.

Bir çok insan yıllarca Aşk Acısı’nı ya da Ayrılık Acısı’nı içinde taşıyarak yaşar. Yeni bir partner ile yakınlaşmaktan korkar.

Aşağıdaki tavsiyeler ayrılık sonrasında yeniden toparlanmak sürecinde size yardımcı olacak.

• Kederinizi derin bir şekilde yaşayarak tamamen bitirin. İnsanlar çoğu kez acı, üzüntü, depresyon ve öfke gibi ‘negatif duygular’dan aşırı derecede korkar. Bu ‘negatif duygular’ın yoğunluğu, ayrılık sonrasında onları yaşayan insanlara sanki ömür boyu sürecekmiş gibi gelir. Aşk Acısı, Ayrılık Acısı sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelir. Böyle durumlarda şunu hatırlamalısınız ki, duygular ne kadar güçlü olursa olsun sonsuza kadar sürmez. Siz izin vermedikçe ‘negatif duygular’ sizi tahrip edemez. Duygularınız üzerinde çalışmayı öğrendiğinizde, bunu görürsünüz. ‘Negatif duygular’ı yaşamaktan korkmayın. Aşk Acısından Kurtulmak mümkündür.

aşk acısından kurtulmak 3

Gelecek için kederlenmeği bırakın. İnsanlar sevgilileriyle ve eşleriyle hayallerini paylaşırlar. Bu hayaller içinde gelecek ile ilgili planlar da vardır. Sevgilinizden ayrıldığınızda ya da eşinizden boşandığınızda, bu hayallerinizi de kaybedersiniz. Hayallerinizi kaybettiğiniz için de kederlenirsiniz. Hayallerinizin ve umutlarınızın bu ayrılık yüzünden ölmediğinden emin olun. Yalnız olsanız da, bir başkasıyla ilişkide olsanız da hayallerinizi yeniden yaratabilirsiniz. Aşk Acısından Kurtulmak size bu olanağı sağlayacaktır. ‘Negatif duygular’ın etkisinden kurtulmak sizi özgürleştirecektir.

Sizi sevgi ile kabullenen insanlarla zaman geçirin. Bazı insanlarda sevmek kapasitesi ve başkalarını oldukları gibi kabul etmek kapasitesi yüksektir. Destek gruplarında böyle insanlara ihtiyaç vardır. Kafanızdaki düşünceleri, soruları onlarla paylaşırsınız. Sizi yargılamadan dinlerler. Bazı insanlar ise, Aşk Acısı ya da Ayrılık Acısı gibi konuları dinlemekten hoşlanmaz. Başkalarının ‘negatif duygular’ının kendilerine bulaşacağından korkarlar. Sizin sözünüzü kesip hemen tavsiyelerde bulunurlar.

Ayrılık sebeplerini anlayın. Ayrılık ile biten ilişkinizde neler olduğunu anlayın. Daha iyi bir geleceğe geçmek için, ayrılık sebeplerini iyice anlamış olmanız gerekir. Bu tür olayları hayat yolculuğunuzun bir parçası olarak görün. Aşk Acısından Kurtulmak için, ‘negatif duygular’dan kurtulmak için ne olursa olsun kendinize karşı dürüst olmak zorundasınız. Eski Sevgilinizi ya da kendinizi suçlamayın, buna gerek yok. Sadece ilişkinizi bütün boyutlarıyla açık seçik şekilde anlamanıza gerek var.

Ayrıldığınız sevgilinizi niçin seçmiştiniz, bunu da anlayın. İnsanlar çok farklı sebeplerle ilişkiye girerler. En popüler sebeplerden biri aşık olmaktır. Ama aşık olduğunu söyleyerek ilişkiye giren insanların çoğu gerçekte aşık değildir.

İnsanların ilişkiye giriş sebepleri arasında şunlar da vardır:

  • Böyle bir ilişkiye ihtiyacınız olabilir.
  • Böyle biri ile karşılaşmak için uzun süre beklemiş olabilirsiniz.
  • Yalnız kalmaktan korkuyor olabilirsiniz.
  • Delicesine aşık olabilirsiniz.
  • Maddi açıdan güvensizlik duyabilirsiniz.
  • Çocuklar için iyi olanı düşünüyor olabilirsiniz.

Bunlar insanların ilişkiye giriş sebeplerinden birkaçıdır. Eğer Eski Sevgilinizi niçin seçtiğinizi gözden geçirip anlarsanız, “ayrılık” sebebi olan ilişki sorunlarınızın nerede başladığını görebilirsiniz. Aşk Acısından Kurtulmak ve eski ilişkiyi tamamen bitirmek sizi güçlendirecektir. Böylece gelecekte farklı bir seçim yapmak şansınız artacaktır.

ask-acisindan-kurtulmak-kitabi

Beden Dili ve Yaşam Koçluğu Eğitmeni Ahmet Y. Özbilen ile Meditasyon ve NLP Eğitmeni Cengiz Erengil’in hazırladığı “Sözel Olmayan İletişim/Beden Dili”“Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak” ve “Aşk Acısından Kurtulmak/Duygusal Yaraları İyileştirmek” adlı e-kitaplar, “Aşk Acısı” ya da “Ayrılık Acısı” çeken genç kızların sorularını yanıtlamakta ve onlara daha kaliteli ilişkiler kurabilmek için, kendilerini nasıl güçlendirebileceklerinin yollarını öğretmektedirler.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =