Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on Haz 7, 2013 / Aşk | 0 comments

Aşk Acısı’nın Yasını Tutmak

Aşk Acısı’nın Yasını Tutmak

Aşk Acısı’nın Yasını Tutmak

İnsan sevdiği birini kaybettikten sonra doğal bir şekilde yas tutar. Eski Sevgili’den ayrılmak, boşanmak, bir aşk ilişkisinin sona erişi, Aşk Acısı’nın yasını tutmak, insanda sevdiğini kaybetmek duygusu uyandırır. Başka kayıplar da vardır. Arkadaşlıklar sona erer. Dostluklar sona erer. Paylaşılmış deneyimler mazide kalır. Parasal, entelektüel, sosyal ve duygusal destekler de sona erer. Umutlarımız, planlarımız ve kurduğumuz hayaller de biter. Bunlar bazen bize diğer kayıplardan daha fazla acı verir.

İlişki sona erdikten sonra, Ayrılık Sonrası Dönem’de Aşk Acısı’nın yasını tutmak için kendinize izin verin. Bu tür kayıplarınız olduğunda acınızı yaşamak için kendinize izin verin. Yaranızın fazla derine inmeyişine dikkat edin. Taşıyamayacağınız kadar yoğun duygular üstünüze üstünüze geldiğinde, korkmayın. Karanlık bir odaya kapatıldığınızı ve kapının üzerinize kilitlendiğini düşünmeyin. Aşk Acısı’nın yasını tutmak, Duygusal Yaraları İyileştirmek sürecinin asli bir unsurudur. Yas acısı size, eski ilişkiden tamamen kurtulmak, ve hayatınıza devam etmek konusunda size yardımcı olacaktır. Her şey geçer. Duygular geçer, yas duygusu da bunlara dahildir.

Elizabeth Gilbert “Ye, Dua Et, Sev” adlı romanında şöyle yazmaktadır:

“Soğuk bir Kasım günüydü ve saat sabaha karşı üçü gösteriyordu. Kocam yatağımızda uyuyordu. Birbirini izleyen kırk yedi gece gibi banyoda saklanmıştım. Sanki bir şeylerden kaçıyordum. Önceki gecelerde olduğu gibi hıçkırıklar içinde ağlıyordum. İçimde şöyle bir diyalog geçiyordu: Daha fazla evli kalmak istemiyorum; bu büyük evde yaşamak istemiyorum; bir bebek sahibi olmak istemiyorum…”

Burada bir evliliğin bir kadın üzerindeki etkilerini görmekteyiz. Ve bir kadının tepkilerini görmekteyiz. Yukarıdaki olaydan sonra, Elizabeth Gilbert aşık olduğu kocasından boşanacak. Ve onun için hayli zor bir Aşk Acısı’nın Yasını Tutmak Dönemi başlayacak.

aşk acısı ayırılığn yası

Sona Eren İlişkinin Yasını Tuttuğunuz Günlerde Başkalarından Destek Alın

Bir ayrılık ya da boşanma sonrasındaki iyileşmek sürecinde başkalarından yardım almak çok önemlidir. İnsan bir süre yalnız kalmayı düşünebilir, fakat insanın genellikle kendini çevresinden izole edişi, ayrılık sonrası dönemi daha da zorlaştırır. Kendiniz için bu tercihi yapmamağa çalışın. Güvendiğiniz dostlarınız ile ve aile fertlerinizle beraber olun. Elizabeth Gilbert, bir yoga merkezinde tanıştığı David ile kendisine böyle bir desteği sağlamak istemişti. Fakat ne yazık ki, onu sevdiği halde umduğunu bulamamıştı.

Sancılı bir ayrılık sürecinden geçmiş insanlar da size yardımcı olabilir. Onlar Aşk Acısı’nın ne olduğunu bilirler. Onlar Ayrılık Acısı’nın ne olduğunu bilirler. Bu dönemi hangi stratejilerle atlattıklarını bilirler. Onların bunu başarmış oluşu, size de duygusal yaralarınızdan iyileşmek ve yeni ilişkiler kurmak için bir umut kazandırabilir. Elizabeth Gilbert, Brezilyalı Felipe ile tanıştığında, aradığı sevgiliyi ve dostu buldu.

Ayrılık Sonrası Dönemde Yardım Almak İçin Tavsiyeler

  • Sizi destekleyen, size değer veren ve psişik enerjinizi yükselten insanlarla beraber olun. İnsan seçimlerini bilgelikle yapın. Yüzlerine bakın ve ferasetinizi kullanın. Beden dillerini doğru okuyun. Pozitif enerjisi olan ve sizin sorunlarınızı gerçekten dinlemek isteyen insanlarla beraber olun. Sizi yargılayacaklarını, sizi eleştireceklerini veya size akıl vereceklerini düşünerek endişelenmeyin.
  • Bir Yaşam Koçu’ndan ya da bir destek grubundan yardım alın. Eğer insanlarla beraber olmak ve yeni ilişkiler kurmak içinizden gelmiyorsa, bunun için bir Yaşam Koçu’ndan veya bir destek grubundan yardım alabilirsiniz. Kendinize konuşurken rahat edebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz.
  • Yeni arkadaşlıklar kurun. Ayrılıktan ya da boşanmaktan sonraki günlerde kendinizi sosyal networkünüzü kaybetmiş hissederseniz, yeni insanlarla tanışmak için çaba gösterin. Bir meditasyon grubuna üye olun. Bir okulda gönüllü olarak çalışın. Sosyal aktivitelere katılın. Gezi gruplarına katılın.

yas tutmak

Beden Dili, NLP ve Yaşam Koçluğu Eğitmeni Ahmet Yusuf Özbilen ile Meditasyon ve NLP Eğitmeni Cengiz Erengil’in hazırladığı “Sözel Olmayan İletişim/Beden Dili”“Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak” ve “Aşk Acısından Kurtulmak/Duygusal Yaraları İyileştirmek” adlı e-kitaplar, “Aşk Acısı” ya da “Ayrılık Acısı” çeken genç kızların sorularını yanıtlamakta ve onlara daha kaliteli ilişkiler kurabilmek için, kendilerini nasıl güçlendirebileceklerinin yollarını öğretmektedirler.

ask-acisindan-kurtulmak-kitabi

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =