Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on Nis 11, 2013 / Resim | 0 comments

Atölyesi Olan İlk ve Tek Kadın Ressamımız: Neş’e Erdok

Atölyesi Olan İlk ve Tek Kadın Ressamımız: Neş’e Erdok

Atölyesi Olan İlk ve Tek Kadın Ressamımız: Neş’e Erdok

4 Nisan günü, Evin Sanat Galerisi’nde Neş’e Erdok Resim Sergisi başladı. 4 Mayıs’a kadar devam edecekmiş. İlk günden gittim.

Galerinin kapısından girer girmez, galeri sahibi Evin Hanım, Neş’e Erdok ve Neş’e Erdok’un tabloları sizi karşılıyor.

Evin Sanat Galerisi‘nin alt katında, Bodrum-Gölköy olduğu anlaşılan renkli plaj resimleri arasında tatile çıkmış gibi oluyorsunuz. Bol renkli, kocaman elleri ayakları olan çocuklar, anneleri, babaları… Sahilde aralarında dolaşıyorsunuz adeta! İçinizden gülümseyerek üst kata çıkıyorsunuz.

nese-erdok-resim-sergisi

Galerinin üst katına çıktığınızda, birdenbire gülüşünüz içinizde asılı kalıyor. Artık mutsuz ve yalnız bir kadınla ve portreleriyle berabersiniz. Karanlık mekanlarında, bir kedi eşlik ediyor kadına. Birinde baykuş… Diğerinde hastalığı. Bir diğerinde yolculuğu ve ay. “Ay Büyürken” adını taşıyan tablosuna bakarken, aklıma Necati Cumalı’nın öyküsü geliyor: “Ay Büyürken Uyuyamam”. Necati Cumalı’nın öyküsü, ‘Neş’e Erdok’un aklına da gelmiş midir bu resmini yaparken? Merak ediyorum. Öteki tablosunda gençliği ve ölümü… Kendisi neresinde bu tablonun? Çok düşündüm.

Her resim önünde dakikalar geçiriyorsunuz derin derin nefes alarak. Resimlerinden hayatını akıtıyor içinize Neş’e Erdok… Ayrılamıyorsunuz önlerinden…

Aşağıya tatile koşmak istiyorsunuz ki, o da ne! Artık plaj o kadar renkli değil, solmuş sanki, hiç kimsenin yüzü gülmüyor. Resimler ilk gördüğünüzle aynı, sizin görüşünüz değişmiş. Bu sefer plajdakilerin yüzlerine bakıyorsunuz. Hiç biri gülmüyor.

Yukarı koşuyorsunuz, aşağı iniyorsunuz, her seferinde başka detayları yakalıyorsunuz resimlerde.

‘Neş’e Erdok’ da orada, birkaç metre ötemde. Yanına gidiyorum tekrar. Ellerini tutuyorum. Birden şu cümleler dökülüyor dudaklarımdan:

“Çok büyük hayranınızım, resimlerinizi ve sizi biliyordum. Ancak bu kadar yakınınızda olmak bambaşka bir duyguymuş. Çok heyecanlıyım. Baykuşlu portreniz ve kulağının arkasında çiçek olan portreniz beni derinden etkiledi.”

Apaydınlık gülümsüyor.

Tekrar tekrar üst katta dolaşıyorum, portrelerin arasında saatler geçiriyorum.

Neş’e Erdok’un kedisiyle, baykuşuyla vedalaşıyorum, gençliğiyle, hastalığı ile ölümüyle vedalaşıyorum.

Kendisiyle vedalaşıyorum. Kolyemi çok beğeniyor. Söylüyor. Gülüyorum. Bu sefer içimden değil.

Neş'e Erdok Kimdir?

Neş’e Erdok

Evin Sanat Galerisi‘nden ayrılıyorum. Aklımda, resimlerde gülmeyen yüzler ve Neş’e Erdok’un gülen aydınlık yüzü.

Akademi’de atölyesi olan ilk ve tek kadın ressamımız Neş’e Erdok’un, 4 Nisan’da başlayan ve 4 Mayıs 2013 tarihine kadar sürecek olan Evin Sanat Galerisi’ndeki otuzuncu kişisel sergisini kaçırmayın.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + fourteen =