Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on Nis 4, 2013 / Cilt Bakımı | 0 comments

Cildinize Özen Gösterin

Cildinize Özen Gösterin

Cildinize Özen Gösterin

Günümüzde genç kızlar için güzel görünümlü bir cilde sahip olmak çok değerlidir. Filmlerde, dizilerde, gazetelerin magazin eklerinde ve kadın dergilerinde gördüğümüz kadınlardan bazıları, öyle sıradışı bir görünüme sahiptir ki, onları taklit etmeğe çalışmak bile bazen hayal kırıcı olabilir. Başkasına benzemeğe çalışmak yerine, her genç kız kendisi ile gurur duymalıdır. Kendi bedeni ile, kendi kişiliği ile gurur duymalıdır. Kendisine saygı duymalıdır. Kendi dış görünüşü ile ve kendi düşünce tarzıyla güzelliği aramalıdır.

Ergenlik çağındaki kızlarda, cilt lekeleri, yüzdeki sivilceler, saçların dağınık ve yağlı oluşu, göğüslerin küçüklüğü şikayet konusudur. Genç kızların bu türden şikayetleri için, onlara oldukları gibi görünmeleri ve doğal olmaları önerilebilinir.

Bir genç kız, mükemmel bir yüze sahip olsa da olmasa da, kendi yüzü ile ilgilenmek zorundadır. Ergenlik çağına girdiğinde, vücudundaki hormonlar sebebiyle cildinde lekeler oluşabilir ve cildi yağlanabilir.

cilt-bakimi 2Ergenlik Sivilceleri

Cildinizde oluşan benekleri, lekeleri ve sivilceleri sıkmamak gerekir. Onlarla oynayıp sıktığınızda, yüzeydeki bazı iltihapların deri altına yayılışına sebep olabilirsiniz. Sıcak banyodan sonra iltihaplı olmayan esmer sivilce başlarını gözenekler açıkken hafifçe sıkılabilmektedir. Ayrıca cilt için hafif antiseptikli kremler ile temizlik de önerilmektedir.

Sebum Adı Verilen Sivilceler

Ergenlik çağındaki kızların hemen hepsinde bu sivilceler olabilir. Vücutta kadınlık hormonlarının aşırı miktarda üretilişi, “Sebum” adı verilen sivilcelere sebep olmaktadır. Sebum, yağ bezlerinin meydana getirdiği salgıdır. Yağ bezleri normalde sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Bu salgı bildiğimiz yağ özelliklerini taşır ve amacı cildi korumaktır. Yağ bezlerinin önemli kısmı vücutta kıl köklerinin içinde yer alırlar ve salgı bu kıl kökünden yüzeye çıkmaktadır. Herhangi bir nedenle “sebum” ya da “yağ”, bu kıl kökünün bulunduğu bölgeden dışarı açılamadığında bu bölgede birikir ve sivilce ortaya çıkar. Alacalı bezeler ya da bulaşıcı sivilceler de olabilir. Kandaki androgens seviyesine göre ergenlik sivilceleri değişiklik gösterir.

Cilt Temizliği

Günde en az bir kez yüz ve boyun gibi dışarı ile sürekli temas halinde olan vücut kısımları sabunlu su ile yıkanıp temizlenmelidir. Cinsel organların da yıkanıp temizlenmeleri önerilmektedir. Bazı bölgeler temizlik malzemeleri kullanılarak temizlenilebilir. Pahalı ürünleri kullanarak bütün temizliği bunlarla yapmak önerilmemektedir. Derinin beslenmesi, nemlendirme ve renklendirme işlemleri doğal ürünler ile gerçekleştirilebilir. Önemli olan cildin temizlenişidir. Çünkü cildin temizlenmeğe ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacın karşılanışı esastır. Bazı genç kızlar sabunlu sui le yıkanmadıkça temizlenemediklerini söylerler. Onlar da haklıdır.

Nemlendirici Kullanmak

Nemlendirici ile cildin yumuşatılışı önemlidir. Ondört yaşından itibaren sabah akşam, yüz yıkanıp temizlendikten sonra, yumuşak ve parlak bir köpük ile nemlendirilebilinir. Yirmi yaşına kadar yüze sürüldüğünde, kısa bir zaman içinde deriye sinip kaybolan kremler tercih edilebilir. Kaloriferli evlerde ve fazla sıcak ortamlarda yaşayanlar, nemlendirmek işlemini daha da fazla yapabilirler. Banyo yaparken, derinin fazla ovularak aşındırılışı zararlıdır. Çünkü cildin yağı tamamen alınır ve cilt kurur. Kuruyan cilt ise sertleşir ve çatlamağa başlar. Bu yüzden çabuk bir duş alıp çıkmak yeterlidir.

Yüzün Temizlenmesi ve Nemlendirilmesi
  • Gözünüzde makyaj var ise, temizlik losyonu kullanarak makyajınızı deriyi çekmeden, yavaşça temizleyin.
  • Parmaklarınızla temizleme losyonu alıp yüzünüzü nemlendirin. Pamuk ile veya yüz temizleme beziyle yüzünüzü temizleyin.
  • Sabun ve su ile temizlenirken, deterjansız olanını kullanmağa çalışın. İyice köpürterek yüzünüzü yıkayın. Tüm izleri temizleyene kadar ovun.
  • Yüzünüze bir miktar yumuşatıcı sürüp yüzünüzü dinlendirin. Dudaklarınıza ve gözlerinize sürmeyin.
  • Nemlendiriciyi yüzünüze iyice yedirin.

Yanaklarınıza içeriden dışarıya doğru masaj yapın. Yüzünüzü germeyin.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 16 =