Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on Nis 3, 2013 / Evlilik Öncesi İlişkiler | 0 comments

Erkeklerin Beden Dili – Beden Dili İşaretlerini Farketmek

Erkeklerin Beden Dili – Beden Dili İşaretlerini Farketmek

Erkeklerin Beden Dili – Beden Dili İşaretlerini Farketmek

“Erkeklerin Beden Dili – ‘Beden Dili’ İşaretlerini Farketmek” başlıklı yazımız, Erkeklerin Beden Dili’ni Okumak ve Anlamak üzerine bir dizi yazının ilki. Bu yazı dizisinde, Erkeklerin Beden Dili‘ni okumak konusunun yanısıra, erkek arkadaşınızın sahip olduğu alışkanlıklar, kullandığı eşyalar ve tercih ettiği etkinlikler ile nasıl kendini açığa vuracağını göreceksiniz.

Erkeklerin Beden Dili’ni Okumak ve Anlamak

Erkeklerin Beden Dili’ni Okumak ve Anlamak, sizin yaşamınızda erkekler ile kuracağınız kişisel ve profesyonel ilişkilerin çok daha derin, çok daha verimli oluşuna yardımcı olacaktır. Gündelik hayatımızda kurduğumuz iletişimin büyük bir kısmı Sözel Olmayan İletişim işaretlerinden oluşmaktadır. Erkeklerin Beden Dili‘ni okuyarak, onların düşünce ve duygularını konuşmadan anlayabileceksiniz.

Ahmet Y. Özbilen ve Cengiz Erengil‘in hazırladığı “Sözel Olmayan İletişim” adlı e-kitapta, Beden Dili (Vücut Dili) İşaretlerini farketmek ve doğru anlamlandırmak; bunun yanında insanlar ile iletişim kurarken, Ses Tonu ve Beden Dili (Vücut Dili) işaretlerini doğru kullanmak öğretilmektedir. Gündelik hayatımızda “Beni yanlış anladın”, “Ben öyle demek istemedim” gibi sözlere sıkça rastlamaktayız. Bunların sebebi, İyi İletişim kurmak konusundaki beceriksizliğimizdir. NLP Eğitimleri‘nde Konuştuğumuz Sözler’de kullandığımız kelimelerin seçimi bile önemlidir. Karşı tarafa hangi mesajı göndermek istiyoruz? Eğer bir mesajınız yok ise, zaten iletişim kurup kurmamak fark etmeyecektir. Eğer bir mesajınız var ise, bunu doğru iletmek ve doğru anlaşılışını sağlamak için elinden geleni yapmak sizin sorumluluğunuz altındadır. Aynı şekilde sizin ile iletişim kurmak isteyen bir erkek de, belki doğru kelimeleri seçecek, belki seçemeyecektir; belki doğru Ses Tonu’nu kullanacak, belki kullanamayacaktır; belki mesajı ile tutarlı Sözel Olmayan İletişim işaretlerini sergileyecek, belki de tutarsız işaretler sergileyeceklerdir. “Sözel Olmayan İletişim/Beden Dili” adlı e-kitap bu konu ile ilgili bütün bilgileri içermektedir.

Erkeklerin Beden Dili’ni Okumak ve Anlamak, sağlıklı bir ilişkiyi arzulayan hanımların öğrenmek zorunda oldukları bir sanattır aslında. Erkekleri daha iyi okumak için Beden Dili Eğitimi almak yararlı olabilir. Bir partide tanışarak flört etmeğe başladığınız ya da bir süredir beraber olduğunuz erkek arkadaşınızın sizin ile iletişim kurarken, yalnızca sözcükleri kullanmadığını biliyorsunuzdur herhalde. Erkek arkadaşınızın sözcüklerin yanısıra, bazen sizi cezbedecek ve baştan çıkaracak, bazen de sizi sinirlendirecek şekilde beden dili işaretlerini ve ses tonunu kullandığını da fark etmişsinizdir.

Erkeklerin beden dili işaretlerini doğru okumak isteyen kadınlara, flört etmenin, cazibe yaratmanın ve flört beden dili işaretlerinin daha kapsamlı bir şekilde ele alındığı  “Etkili Flört Rehberi” adını taşıyan e-kitabı tavsiye edeceğim. Bu kitapta flört esnasında erkeklerin kadınlara karşı ilgi ve ilgisizliklerini gösterdikleri beden dili işaretleri en incelikli şekilde ele alınmıştır. Kitap 200’e yakın fotoğrafla desteklenmiş, okunması ve anlaşılması son derece kolay ve  zevkli bir kitaptır. Bu kitapta ayrıca erkeklerin kadınlara yaklaşma stratejileri de yer almakta. Kadınlar flört işaretlerini okumakta erkeklerden çok daha başarılıdırlar, ancak yine de bu kitaptan edinecekleri yeni teknikler ve stratejiler ile kendilerini daha da geliştirebilirler. Erkeklerle olan flört ilişkisinde zorlanan, utangaçlığı bulunan hanımlar bu kitapla flört oyununu oynamanın zor olmadığını anlayacaksınız.

etkili-flort-rehberi

Beden Dili ve Gözlem Sanatı

Erkeklerin Beden Dili’ni okumak ve onlar hakkında sağlıklı karar verebilmek için gözlem gücünüzü geliştirmek zorundasınız. Erkek arkadaşınızın konuştukları ile Beden Dili ve Ses Tonu arasındaki tutarsızlıkları gözlemlemek, size konuştuğu konuda yalan söyleyip söylemediğini bile gösterebilir.

soi-kitapBeden Dili (Vücut Dili) işaretleri, bilinçdışı hareketlerden temellenir ve beynimizin içindeki süreçler ile doğrudan bağlantılıdır. Kadınlar erkeklere göre, Sözel Olmayan İletişim işaretlerinin daha fazla farkındadırlar. Bu yüzden erkekler, kadınlarla flört oyunları oynadıklarında başarılı olmak için, Beden Dili Farkındalığı’nı geliştirmek zorundadır. Kadınlar her zaman, hangi erkeğin kendilerini daha fazla heyecanlandırdığı ile ilgilenirler. Birçok genç kıza göre, erkekler flört oyunları oynamaktan kaçınırlar. Sadece bu tür oyunlara tepki vermek ile yetinirler.

Erkeklerin Beden Dili konusunda size hemen fikir verecek birkaç örnek:

  • Erkekler ellerini pantolonlarının ön ve arka ceplerine baş parmakları dışarıda kalacak şekilde yerleştirdiklerinde. Erkekler birçok jest kullanırlar. Genç erkekler karakterlerinin ya da egolarının gücünü göstermek için, baş parmakları dışarıda duracak şekilde ellerini blue jeanlerinin ceplerine sokmaktan hoşlanırlar.
  • Erkekler pantolonlarının kasık altı bölgelerini düzelttiklerinde. Genç erkekler, dar blue jean giymekten hoşlanırlar. Bu yüzden sık sık kasık altı bölgelerinde oluşan sıkışıklığı elleri ile düzeltmeğe çalışırlar. Sonradan bu bir alışkanlık haline gelir. Zamanla bu jest eril yanını başkalarına göstermek için de kullanılır. Bazı erkekler ayaklarını birbirinden iyice ayırarak bu hareketi yaparlar. Bulundukları yerde bir süre daha ayakta dikileceklerini işaret etmiş olurlar.
  • Parmaklarıyla sizin bakmanızı istedikleri yere doğru işaret ettiklerinde. Eğer bir erkek, elini beline koyarak ya da baş parmaklarını pantolon ceplerine sokarak kendi cinsel bölgesine dikkatleri toplamağa yelteniyorsa, bu onun seksüel saldırganlık tutumuna sahip olduğunu gösterir. Bu hareketler de jestler sınıfına girer. Karşısındaki kadınlara “Ben harekete geçmeğe hazırım” sinyalleri gönderir. Böylece zihnindeki düşünce ve arzuları “Sözel Olmayan İletişim” işaretleriyle ifade etmiş olur.
  • Bazen erkekler kendilerini daha yakışıklı göstermek için bilinçdışı bir yönlendirme ile giyisilerini düzeltmeğe başlarlar. Kravatlarını düzeltirler, ceketlerinin kollarındaki muhtemel tozları silkelerler, pantolonlarını düzeltirler. Kafalarından “Sana en yakışıklı halimle gözükmek istiyorum” düşüncesi geçtiğinde bu hareketleri yaparlar.
  • Erkekler bazen ayaklarını açıp ellerini bellerine koyarak mümkün olduğunca fazla alan işgal etmeğe çalışırlar. Bu durumu güçlendirmek için bedenlerini bir kaya gibi ileri geri hareket ettirmeğe de başlayabilirler. Bu bazen, ayakta dururken ilişki kurmak pozisyonuna benzetilir. Kadınlar bu hareketi görünce, buna bir anlam veremezler. Ve daha sonra kadın kadına aralarında konuşurken, “Erkekler bu hareketi yaptığında, her zaman seks ile bağlantılı mı düşünürler” diye sorarlar. Bazı kadınlar hayal kırıklığına uğrasa da, Beden Dili Uzmanları’na göre, bu sorunun cevabı “Evet”tir.

“Erkeklerin Beden Dili – Beden Dili İşaretlerini Farketmek” yazısının devamı olan “Erkeklerin Beden Dili – Erkeklerle İletişim Kurmak” başlıklı yazıya buradan geçebilirsiniz.

etkili-sozel-ikili

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + eight =