Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on Tem 30, 2013 / Çocuk Gelişimi | 0 comments

Erken Çocukluk Dönemi’nde Özel Eğitim’in Önemi

Erken Çocukluk Dönemi’nde Özel Eğitim’in Önemi

Erken Çocukluk Dönemi’nde Özel Eğitim’in Önemi

Engelli Çocuklar’ın geleceklerinde Özel Eğitim önemli rol oynar. Çeşitli nedenler ile normal eğitim programlarından yararlanamayan Engelli Çocuklar‘ı hayata hazırlamak Özel Eğitim ile mümkün olabiliyor.

Bebeklik döneminden itibaren sistemli ve gerektiği kadar Özel Eğitim‘den yararlanan Engelli Çocuklar‘ın normal yaşama uyum sağlamağa daha yatkın olduklarını söyleyebiliriz.

otistik-cocuklarin-egitimi

Ancak ülkemizde Engelli Çocuklar‘ın Özel Eğitim‘e başlayış yaşları oldukça geç! Okul çağına gelene dek Özel Eğitim‘den yararlanamayan Engelli Çocuklar‘ımız ne yazık ki halen var. Oysaki Erken Çocukluk Dönemi Özel Eğitim desteği hayati öneme sahip bir dönemdir.

Özel Eğitim‘den erken yaşta yararlanan çocukların da istenilen düzeyde bu hizmetten yararlandıklarını söylemek de oldukça güç. Halen devlet desteği ile sürdürülen “Özel Eğitim” uygulamaları aylık 8 seans ile sınırlı olduğunu düşünürsek, bunun üstündeki seansları ailenin kendi bütçesinden karşılaması gerekiyor. Doğal olarak alım gücü buna uygun çok az aile dışında kalan büyük çoğunluk bunu karşılayamıyor.

Yinelemek gerekirse: Erken Çocukluk Dönemi öğrenmelerinin 8 seanslık eğitim süreleri ile istenilen düzeyde verilebilmesi mümkün değildir. Ya devlet katkısını arttırmak  ya da ailen “Özel Eğitim” uygulamalarını doğru bir şekilde evde sürdürmek zorunda. Engelli Çocuklar, ancak bu yolla gelecekte daha az bağımlı bir yaşam sürdürebilirler.

Her çocuğun bireysel özellikleri farklıdır. Engeli ne olursa olsun Engelli Çocuklar bu farklılıkları gösterir. Farklılıkları dikkate alarak hazırlanmamış eğitim programının başarı şansı oldukça azdır ve tesadüflere bırakılmıştır. Değerli olan Erken Çocukluk Dönemi öğrenmelerini bu tesadüflere teslim etmemek, çocuğun bireysel özelliklerine uygun ve olabildiğince yoğun bir özel eğitim olanağı yaratmaktır.

Benzer Konular:

  •  

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four − 4 =