Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on Nis 23, 2013 / Aşk | 0 comments

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Ayrılık Sonrası Yapılan Hatalar

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Ayrılık Sonrası Yapılan Hatalar

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Ayrılık Sonrası Yapılan Hatalar

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak mümkündür. Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak için biraz dikkatli ve sakin olmanız gerekir. Sevgilinizin davranışlarını siz belirleyemezsiniz, fakat kendi tepkilerinizi belirleyebilirsiniz. ‘Eski Sevgili’nizi değiştiremezsiniz, fakat kendinizi değiştirebilirsiniz, tepkilerinizi değiştirebilirisiniz. Olaylara bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Olayları yorumlayışınızı değiştirebilirsiniz. İçimizde oluşan negatif duygular ve negatif düşünceler, kendi yorumlarımızdan, olayları algılayış şeklimizden kaynaklanmaktadır. Herbirimizin Gerçeklik Haritası farklıdır.

Beraberlikler zamanla alışkanlık haline gelir. Alışırız… “Onsuz yapamam” deriz. “Onsuz yaşayamam” deriz. Biz daha farkına bile varmadan bağlanmak sorunu ile karşılaşırız. Dolayısıyla bir sebeple bağlandığımız kişi yaşamımızdan uzaklaştığında, onun eksikliğini derinden hissederiz. Sanki bir parçamız kopmuş gibidir. Bu yüzden de hatalar yaparız. Bu hatalar onu bize yaklaştıracağına, aksine onu bizden daha da uzaklaştırır.

İnsanın sevgilisinden ayrılışı çok kötü bir deneyimdir. Sevgilisinden ayrılan insanın kalbi acır, kendini depresif hisseder, öfkelenir ve kafası karışır. İlgiye ve yardıma muhtaç hale gelir ve çekilmez biri olur. Buna ‘Duygusalcılık’ (‘Emotionalism’) Hastalığı da denir.

Her şeye rağmen doğru zamanda, doğru şeyleri yaparsanız, “Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak” sizin için mümkün olabilir.

eski sevgiliAyrılık Sonrası Yapılan Büyük Hatalar

Ayrılık sonrasında yapılan bu hatalar, Eski Sevgili ile yeniden bir araya gelmek şansınızı azaltmaktadır. En sık tekrarlanan hatalar şunlardır:

Aşırı Sevgi ve İlgi Gösterisi Yapmak: Eski Sevgilinizi Yeniden Kazanmak için en mantıklı yol, ona ne kadar değer verdiğinizi ve onu ne kadar çok sevdiğinizi göstermek olabilir. Ancak bunu ağlayıp sızlayarak sürekli olarak aşırı bir duygusalcılıkla yapmak, iyi bir yaklaşım değildir.

Büyük ihtimalle ‘Eski Sevgili’niz onu sevdiğinizi ve ona ne kadar değer verdiğinizi zaten biliyordur. ‘Eski Sevgili’nizin bir zamanlar sizinle mutlu bir ilişkisi var idi. Yani o da size değer veriyordu. Fakat sonra sorunlar üst üste geldi ve sevdiğiniz insan, sizden ayrılmağa karar verdi.

Bu yüzden ağlayıp sızlayarak, “Seni seviyorum”, “Sana çok değer veriyorum”, “Ne olur beni terk etme” türü cümleler eski sevgilinizin şu anda duymak istediği şeyler değildir. Aşırı sevgi ve ilgi gösterisi, onu sizden daha da uzaklaştırabilir.

 “Geri Dön” Diye Yalvarmak: Ayrılık sonrasında insanlar, eski sevgililerinin kendilerine dönmesini sağlamak için onlara yalvarıp yakarmakta ve bazen de salya sümük ağlamaktadırlar. Bu davranışlar o anda yapılacak en büyük hatadır. Yalvarıp yakararak ağlamak, deşarj olmaktır. Birçok kişiye bu, doğru bir davranış olarak gözükse bile, aslında öyle değildir. Onların gördükleri bir hayaldir. Hiç kimse sürekli ağlayıp sızlayan, ondan bundan şikayet eden biriyle birlikte olmak istemez. Üstelik de yeni kurtulmuş ise. Bunlar itici davranışlardır. Bu davranışlarınız ‘Eski Sevgili’nizin sizden daha da uzaklaşmasına sebep olabilir. Ve sizden ayrılmakla doğru bir şey yaptığını düşünebilir.

Kontrolü Eski Sevgilinize Vermek:
İlişkinizi bitiren eski sevgiliniz olmuş olsa bile, ilişkinizin kontrolünü eski sevgilinize vermeğe kalkmayın. Sağlıklı ve mutlu bir ilişkide güç, kontrol ve yetki her iki taraf tarafından da paylaşılmalıdır. Unutmayın ki, etkili bir iletişim her zaman iki yanlıdır, tek yanlı değil. Her zaman elde edilebilir olmayın. Eski Sevgilinizin Acil Durum Planı olmayın. Eski sevgiliniz olmadan hayatın bir anlamı olmadığı şeklindeki düşünceleri kafanızdan silip atın. Bu tür düşünceler, duygu ve davranışlarınıza yansıyacaktır. Bu da ‘Eski Sevgili’nizin size olan saygısını yok edecektir. Stephen Covey’in dediği gibi:

“Kendi güç alanınıza odaklanın, kendi kontrol alanınıza odaklanın ve kendi yetki alanınıza odaklanın.”

Mesaj Bombardımanına Tutmak: Eski Sevgilinizi Yeniden Kazanmak için fazla ortalıkta görünmemeğe çalışın. Onu telefonla sürekli aramak ya da ona sürekli mesaj atmak, sizin o anda ilgiye muhtaç biri ve yapacak başka bir şeyi kalmayan biri gibi görünüşünüze sebep olur. Böyle davranmak iticidir ve bundan kesinlikle sakının.eski-sevgili-yeniden-kazanmak

Beden Dili ve Yaşam Koçluğu Eğitmeni Ahmet Y. Özbilen ile Meditasyon ve NLP Eğitmeni Cengiz Erengil’in hazırladığı “Sözel Olmayan İletişim/Beden Dili”, “Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak” ve “Aşk Acısından Kurtulmak/Duygusal Yaraları İyileştirmek” adlı e-kitaplar, bu durumdaki genç kızların sorularını yanıtlamakta ve onlara daha kaliteli ilişkiler kurabilmek için, kendilerini nasıl güçlendirebileceklerinin yollarını öğretmektedirler.

ask-acisindan-kurtulmak-kitabi

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =