Pages Menu
Categories Menu

Yazan - on Nis 24, 2013 / Aşk | 0 comments

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Sözel Judo Tekniği

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Sözel Judo Tekniği

Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Sözel Judo Tekniği

“Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Sözel Judo Tekniği” adlı bu yazı, “Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak – Eski Sevgilinizin Aşık Olduğu Kişi Olun” adlı yazının devamı olarak okunabilir.

“Ayrılık Sonrası Yapılan Hatalar”, “Bütün İletişiminizi Kesin”, “Yeniden İletişime Geçmek” gibi yazılarımızdan sonra, size sevgiliniz ile yapacağınız konuşmalarda kullanabileceğiniz bazı basit taktiklerden bahsedeceğiz.

Sözel Judo Tekniği

Sevgiliniz ile tartıştığınızda neler olmaktadır?

Tartışma sonrasında kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Uyuyabilmek için ağrı kesici ya da uyku hapı almak zorunda kaldığınız geceler oluyor mu?

Sevgiliniz tarafından eleştirildiğinizde, kendinizi suçlayıp özdeğerinizi düşürmek ve depresyona girmek ya da sevgilinizi suçlayıp, “Bu dünya kötülerle ve kötülüklerle dolu” diye söylenerek ilişkinizi zehirlemek yerine; kendi yüksek özdeğerinize odaklanıp, atılgan bir şekilde davranarak “Bu olaydan da öğrenecek bir şeyim var” diye düşünebilirsiniz.

eski sevgiliyi yeniden kazanmak 12

Dr. David Burns’ün Sözel Judo Tekniği, size zor durumlarda kendinizi ‘Kendinizin Efendisi’ olarak hissettirecek ve Özgüveninizi arttıracaktır.

  • Dinlemek: Kafanızın içinde gürültü yapmadan sessiz ve sakin bir şekilde sevgilinizi dinleyin. Sizi eleştirse bile onu dinleyin.
  • Empati: Empati uygularken, kendinizi sevgilinizin yerine koyarsınız ve dünyayı onun gözünden görmeğe başlarsınız. Düşünce Empatisini uygularken, sevgilinizin sözlerini, anlaşılması daha kolay sözcüklerle yeniden söyleyebilirsiniz. Duygu Empatisi’ni uygularken ya da sevgilinizin duygularını ona Yansıtırken onun duygularını hissettiğinizi göstermiş olursunuz.
  • Sorular Sormak: Sevgilinizin düşünce ve duyguları hakkında daha fazla şey öğrenebilmek için, ona kibarca sorular sorabilirsiniz.
  • Eleştiriyi Silahlardan Arındırmak: Sevgilinizin size söylediği sözlerin yanlış, mantıksız, akıldışı, kötü niyetli olduğuna inansanız bile, yine de onun söylediği sözler içinde birkaç doğru söz bulabilirsiniz.
  • Geri Bildirim Vermek: Sevgilinizi anladığınızı göstermek için, ona şöyle geri bildirim verebilirsiniz: “Eğer seni doğru anladıysam, …” Ayrıca sizi anlayıp anlamadığını ortaya çıkarmak için, siz de sevgilinizden Geri Bildirim isteyebilirsiniz.
  • Kendinizi İyi İfade Edin: “Ben kendimi …. hissediyorum” cümleleri kurun. Örneğin, “Ben kendimi alt üst olmuş hissediyorum” gibi.
  • Sevgilinizin Duygularını Okşayacak Sözler Söyleyin: Ortamda bir öfke ve saldırganlık enerjisi olsa bile, Sözel Judo Tekniği’ni uygulayarak sakin kalabilirsiniz ve sevgilinize söyleyecek gerçekten olumlu birkaç şey bulabilirsiniz. Bu sizin ona saygı duyduğunuzu gösterecektir.
  • Kendi Bakış Açınızı Netleştirin: Eğer yukarıdaki sürece doğru izlediyseniz, bu noktada kendi bakış açınızı netleştiren bir konuşma yapabilirsiniz. Duygu ve düşüncelerinizi daha açık ve daha etkili bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Ayrılık Sonrası Yapılan Hatalar, Bütün İletişiminizi Kesin”, “Yeniden İletişime Geçmek” ve “Sözel Judo Tekniği” gibi yazılardan oluşan bir dizi burada sona ermektedir. Bunlar bizim işimize yaradığı gibi, umarız sizin de işinize yarayacaktır.

Beden Dili ve Yaşam Koçluğu Eğitmeni Ahmet Y. Özbilen ile Meditasyon ve NLP Eğitmeni Cengiz Erengil’in hazırladığı “Sözel Olmayan İletişim/Beden Dili”, “Eski Sevgiliyi Yeniden Kazanmak” ve “Aşk Acısından Kurtulmak/Duygusal Yaraları İyileştirmek” adlı e-kitaplar, bu durumdaki genç kızların sorularını yanıtlamakta ve onlara daha kaliteli ilişkiler kurabilmek için, kendilerini nasıl güçlendirebileceklerinin yollarını öğretmektedirler. Tavsiye ederiz.

Benzer Konular:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =